Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Brodo Dariusz Stępień

Karlino

2

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Jak wybrać okna? Czyli o czym sprzedawca nie zawsze powie

Autor: Brodo Dariusz Stępień, publikacja: 2022-03-01

Wybór okien do naszego nowego domu albo biura to nie lada wyzwanie. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie do wyboru mamy dziesiątki profili, dystrybutorów, producentów, kolorów, wersji, technologii, udogodnień i nowinek technologicznych. Ale co tak naprawdę jest ważne i o czym nie zawsze jesteśmy informowani? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.

Montaż stolarki okiennej w domu jednorodzinnym

Okna PCV – najważniejsze cechy

Najpopularniejszy rodzaj okien w Polsce to okna PCV.

Cechy charakterystyczne okien PCV:

  1. Okna te są tanie i szybkie w produkcji.
  2. Dzięki komorowej budowie profili są także ciepłe i wytrzymałe.
  3. Przy wyborze takich okien będziemy chcieli głównie zwrócić uwagę na liczbę komór profilu (najzimniejsze – 4 komory, najcieplejsze – 7 komór).
  4. Przenikalność cieplna ramy oraz pakietu szybowego odpowiada za przenikalność cieplną całego okna.
  5. Bogata paleta kolorów zarówno jednolitych, jak i drewnopodobnych.
  6. Okna te najczęściej wzmocnione są od środka profilem stalowym.
  7. W zależności od producenta i modelu, grubość, wytrzymałość oraz kształt stali będzie się różnić, powodując, że jedne okna będą bardziej wytrzymałe i sztywne od innych.
  8. Idealnie nadają się do większości inwestycji.

Rodzaj materiału ogranicza maksymalne rozmiary okna, dlatego jeżeli planowane jest zainstalowanie dużego okna, możliwe, że trzeba będzie skorzystać z mocniejszego materiału, czyli aluminium.

Okna aluminiowe – najważniejsze cechy

Materiał ten odnajduje się głównie w obiektach przemysłowych i biurowcach, jednak taki podział ulega zatarciu i dzisiaj coraz częściej można zobaczyć aluminiowe okna zainstalowane w budownictwie jednorodzinnym.

Cechy charakterystyczne okien aluminiowych:

  1. Głównymi zaletami są duża wytrzymałość i sztywność, niska waga oraz odporność na warunki atmosferyczne.
  2. Dodatkowym atutem jest na pewno możliwość swobodnego projektowania kształtów i wielkości okien w porównaniu do okien PCV czy okien drewnianych.
  3. Przenikalność ciepła jest na bardzo dobrym poziomie.

Czy w takim razie te okna mają jakieś wady? Na pewno należy do nich cena – jest znacznie wyższa od ceny okien PCV i zauważalnie wyższa od ceny okien drewnianych.

Okna drewniane – najważniejsze cechy

Okna drewniane. Kilkanaście lat temu masowo wymieniane na PCV, obecnie wracają do łask. Dlaczego? Ponieważ dzięki postępowi technologicznemu parametry tych okien obecnie wyrównały się praktycznie z tymi oferowanymi przez zdecydowaną większość profili PCV.

Cechy charakterystyczne okien drewnianych:

  1. Wykorzystywane do okien drewno klejone wyposażone w pakiety trzyszybowe bardzo dobrze spełnia swoją funkcję.
  2. Cena okien jest zależna od rodzaju wykorzystanego drewna i pakietu szybowego. Finalnie cena będzie trochę wyższa niż okna PCV.
  3. Podobieństwo dotyczy też maksymalnych wymiarów okien.
  4. Na pewno są bardziej ekologiczne, a estetyka drewnianej ramy jest trudna do podrobienia.

Współczynnik przenikania ciepła U (UW, UG, UF)

Współczynnik ten możemy określić jako ilość ciepła przenikającego w ciągu 1 godziny przez 1 m2 płaskiej przegrody przy różnicy temperatury powietrza po obu stronach okna na poziomie 1° Celsjusza, a wyraża się go jednostką W/m2K. Brzmi enigmatycznie? Możemy to uprościć, mówiąc, że im mniejsza wartość U, tym cieplejsze okna posiadamy.

Obecnie norma budowlana mówi, że wartość UW (ang. Windows, czyli okno) całego okna nie powinna być wyższa niż 1,1 W/ m2K.

Warto zaznaczyć, że niektórzy producenci/sprzedawcy pokazują na ofertach UG (z ang. Glass, czyli szyba), czyli U samego pakietu szybowego. UG będzie zawsze niższe niż UW, dlatego zalecamy uważne czytanie oferty.

Niezbyt często można spotkać UF (z ang. Frame, czyli rama), określający ciepłość samej ramy.

Jakie powinno być UW okien?

Nie ma tu idealnej odpowiedzi, ponieważ okna, a tym samym ich współczynnik przenikania powinien być dobrany w zgodzie z odpowiednim montażem oraz współczynnikiem przenikania murów.

Mury zewnętrzne wraz z ociepleniem również mają określone U. Informacje na ten temat często można znaleźć w dokumentacji projektu domu, u architekta albo obliczyć samemu na darmowych kalkulatorach w Internecie (są łatwo dostępne).

Dla ułatwienia można przyjąć pewien uproszczony podział:

  • UW = 1,1 minimum (zgodnie z normą budowlaną),
  • UW = 0,9 i mniej (okna energooszczędne),
  • UW = 0,8 i mniej (okna pasywne),
  • UW = 0,6 i mniej (okna dla domów samowystarczalnych energetycznie).

Montaż pianką poliuretanową

Nawet najlepsze i najcieplejsze okna nie będą spełniały swojej funkcji, jeżeli zostaną nieprawidłowo zamontowane. Najpowszechniejszy i najtańszy sposób montażu to użycie piany montażowej (tradycyjna i niskoprężna piana to ten sam materiał wbrew temu, co niektórzy instalatorzy mówią).

Sprawdzi się idealnie, gdy nie oczekujemy ciepłego montażu, a UW okien mieści się od 1,1 do 0,9. W praktyce są to budynki niezamieszkałe, jak: warsztaty, garaże, hale.

Montaż pianką poliuretanową + taśmy paroizolacyjne

Obecnie najpopularniejszy sposób montażu cieplejszych okien. Wykorzystujemy tę samą piankę, co w punkcie powyżej, dodając do niej dwie taśmy (lub jedną uniwersalną) paroszczelne od zewnątrz okna oraz paroprzepuszczalną od wewnątrz okna. Celem taśm jest zabezpieczenie pianki.

Taśma przyklejana (zarówno paroszczelna, jak i paroprzepuszczalna) jest do ramy okna oraz muru, „zamykając” tym samym piankę pomiędzy nimi. Czym się charakteryzuje?

Taśma przyklejana paroszczelna i paroprzepuszczalna:

  • Pozwala utrzymać właściwe uszczelnienie okna przez długi czas.
  • Chroni przed nadmierną wilgotnością, która z kolei prowadzi do pogorszenia parametrów pianki, a z czasem nawet do jej przemarzania.
  • Wzmacnia też ochronę przed mostkami termicznymi, stratami energii, a nawet zagrzybieniem.

Montaż taśmami rozprężnymi

Najnowszy rodzaj montażu, jednak coraz częściej wybierany.

Taśmy rozprężne cechuje:

  • Po przyklejeniu do ramy okna zaczynają zwiększać swoją objętość, wypełniając tym samym szczelinę montażową między ramą okna a murem.
  • Są wodoodporne, wiatroodporne, paroszczelne i paroprzepuszlalne na raz.
Na co warto zwrócić uwagę przy montażu taśmami rozprężnymi:
  • Do użycia taśm wymagane jest przygotowane podłoże, czyli gładkie, jednolite i oczyszczone.
  • Warto zwrócić uwagę na grupę obciążeń.

Najistotniejsze w grupach obciążeń jest to, jak bardzo są odporne na zacinający deszcz:

  • Grupa BG1 (najwyższa) wykazuje szczelność przy zacinającym deszczu 600 Pa.
  • Grupa BG2 to 300 Pa.
  • Grupa BR określa szczelność powietrzną. Szczelność jest potwierdzona, gdy do wnętrza przedostaje się mniej niż 0,1 m3 powietrza na godzinę na 1 metr spoiny okna.

Porównaj: Ciepły montaż okien czy montaż standardowy? Wady i zalety

Pakiety szybowe

Im więcej szyb, tym cieplejsze okna, a im cieplejsze okna, tym droższe okna.

Podstawowym kryterium jest liczba szyb (2, 3, 4):

  • Najpopularniejszy jest obecnie 3-szybowy pakiet. Ma on najlepszy stosunek jakości (ciepłości) do ceny. Będzie to wybór nr 1 dla większości osób wybierających okna do swoich domów i biur.
  • Pakiety dwuszybowe nadadzą się do pomieszczeń niezamieszkałych.
  • Pakiety 4-szybowe będą odpowiednim wyborem dla domów pasywnych i samowystarczalnych energetycznie.

Wybierając pakiet szybowy, należy zwrócić uwagę na ciepłą ramkę, która powoduje, że parametr UW całego okna będzie trochę korzystniejszy. Dodatkowo parametr g określa współczynnik przewodzenia energii słonecznej, a wyrażany jest w procentach. Jeżeli jest powyżej 45%, to dobrze. 50% to dobry standard, a 55% to minimum dla domów pasywnych.

Warto wiedzieć, że głównie na ciepłość okien wpływa szerokość komory między szybami. Im większa komora, tym cieplejsze okna. Dla przykładu taki sam pakiet szybowy pod względem ilości i grubości szyb będzie się różnił parametrem UG w zależności od szerokości komory. Pakiet trzyszybowy (grubość szyb 4 mm) o szerokości komory 16 mm będzie zimniejszy niż pakiet trzyszybowy (grubość szyb 4 mm) o szerokości komory 18 mm.

Komory są wypełniane gazami szlachetnymi, najczęściej argonem, trochę rzadziej kryptonem. Niemniej rodzaj gazu nie ma istotnego znaczenia w termoizolacji, a sprzedawcy często przedstawiają go jako główną składową ciepłości okna. Bardziej należy zwrócić uwagę na UW całego okna.

Podsumowanie

Opisane powyżej wybrane elementy stolarki mają na celu pomóc Państwu w odnalezieniu się w świecie okien i ich montażu. Pokazać, jak spojrzeć na najważniejsze aspekty techniczne. Zwrócić uwagę na to, co jest istotne, a co nie. Zrozumieć podstawowe skróty pojawiające się na ofertach oraz pomóc w doborze okien odpowiednich do danej inwestycji.

Okna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 71 380 Sprzedawców Okien najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o oknach